Putyin felavatta Oroszország új atomtengeralattjáróját
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Murmanszkban vízre bocsátotta Moszkva új nukleáris meghajtású tengeralattjáróját.
Putyinék felavatták az új tengeralattjárójukat
Az orosz elnök az új nukleáris meghajtású tengeralattjáró vízre bocsátása előtt Moszkva és Kijev a héten Szaúd-Arábiában az Egyesült Államokkal folytatott béketárgyalások után tűzszünetet kötött a Fekete-tengeren. Az új fegyver bevetése azonban veszélybe sodorhatja az Ukrajnával kötött ideiglenes tűzszüneti megállapodásokat és meghosszabbíthatja a háborút, mivel Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az oroszok a folyamatos támadásokkal nem „valódi békére” törekszenek.
A Newsweek szerint Putyin videokonferencián keresztül vett részt az atom-tengeralattjáró vízre bocsátásán az Atomflotnál tett látogatása során. A tengeralattjáró, amelyet Permnek neveztek el a nyugat-oroszországi Ural-hegység egyik városa után, az első a maga nemében, amely hiperszonikus Cirkon rakétákat hordoz. A rakéta hatótávolsága vitatott, mivel a Missile Defense Advocacy Alliance korábban azt állította, hogy a rakéta hatótávolsága 500 és 750 kilométer között van, míg orosz források szerint akár ezer kilométer is lehet, és a hangsebesség kilencszeresét is elérheti.

Vlagyimir Putyin orosz elnök (k) az Arhangelszk nevű, 885M Jaszeny-M típusú atommeghajtású tengeralattjáró fedélzetén Murmanszkban 2025. március 27-én. MTI/EPA/Szputnyik/Gavriil Grigorov
Putyin 2024 júniusában hangsúlyozta, hogy a hiperszonikus Cirkon rakéták áthatolnak a rakétavédelmen, de már korábban, 2024 februárjában használták ezeket először Ukrajna támadására. A Murmanszk melletti hajógyárban épített Perm atom-tengeralattjáró Oroszország hatodik tengeralattjárója a Jaszeny és Jaszeny-M osztályok közül. Az orosz elnök szerint az ebbe az osztályba tartozó tengeralattjárók „a legmodernebb navigációs és kommunikációs rendszerekkel, valamint fejlett szonárokkal rendelkeznek”, illetve „nagy pontosságú fegyvereket és robotikai rendszereket hordoznak”.
A háború előrehaladtával Moszkva csak növelte nukleáris meghajtású tengeralattjáró-flottáját, megerősítve ezzel Oroszország tengeri képességeit.
A románok szívesen felügyelnék a Fekete-tengert
Románia üdvözli a rijádi béketárgyalások eredményeit, fekete-tengeri országként kiemelt figyelemmel követi a tűzszünetre, ennek ellenőrzésére, a hajózás biztonságára vonatkozó egyeztetéseket és kész részt venni a fekete-tengeri tűzszünet felügyeletében – közölte pénteki ülése után a román legfelsőbb védelmi tanács (CSAT).
Az Ilie Bolojan ideiglenes államfő által első ízben összehívott nemzetbiztonsági testület elsősorban az ukrajnai háború fejleményeit és az Amerikai Egyesült Államok által kezdeményezett béketárgyalások perspektíváit elemezte. Az ülésről kiadott közlemény megállapítja, hogy Romániának van a leghosszabb szárazföldi és tengeri határa Ukrajnával, ilyenként közvetlenül érdekelt a háború lezárásában, Ukrajna európai integrációja folytatásában.
Románia továbbra is támogatja Ukrajnát, álláspontja szerint a tűzszünetet olyan békének kell követnie, amely erős biztonsági garanciákat nyújt Ukrajnának és elrettenti Oroszországot bármilyen jövőbeli agressziótól. Bukarest szerint a béketárgyalásokról nem hiányozhat sem Európa, sem Ukrajna.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik